Historia szkoły
W roku szkolnym 1945/46 w powiecie tarnowskim nie było jeszcze ustabilizowanej sieci bazy szkolnej. Szkoły powszechne w Szynwałdzie rozpoczęły pracę początkiem lutego 1945 r. w bardzo trudnych warunkach, będących wynikiem niszczycielskiej działalności okupanta hitlerowskiego.
Warunki lokalowe zarówno Szkoły Podstawowej nr 1 jak i nr 2 pogarszał fakt zwiększającej się liczby dzieci i oddziałów szkolnych.
We wsi od roku 1947 działał 14-osobowy Komitet Budowy Szkoły w Szynwałdzie. Mimo że dokonano szeregu formalności, do rozpoczęcia budowy nie doszło. Sytuacja uległa niewielkiej poprawie, gdy w lutym 1962 r. szkoła wydzierżawiła 3 sale w budynku parafialnym. Następnie przybyły dwie sale lekcyjne znajdujące się w nowowybudowanym Domu Nauczyciela.
W latach 1977/78 szkoła wzbogaciła się o jeszcze jeden budynek po Gromadzkiej Radzie Narodowej. 30 maja 1982 r. dokonano aktu wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowego budynku szkolnego oraz odsłonięto tablicę pamiątkową.
Wreszcie po czterech latach budowy, wielu trudach związanych z dostępem do materiałów, 31 sierpnia 1986 roku oddano do użytku nowy, duży obiekt oświatowy - budynek SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr 1 w Szynwałdzie.
Przy szkole podstawowej (6-letniej)zaczęło funkcjonować 3-letnie gimnazjum. Szkoła zyskała nową formę organizacyjną: Zespół Szkoły Podstawowej Nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie.
Szkoła została wyposażona w nowoczesny sprzęt gospodarczo - kuchenny, odnowiono stołówkę szkolną, wymieniono w całym obiekcie stolarkę okienną, wyremontowano salę gimnastyczną, odmalowano klasy, systematycznie wymienia się w poszczególnych salach meble oraz ławki. W 2006 roku biblioteka szkolna otrzymała 4 komputery z dostępem do internetu, które są dostępne w czytelni.
W roku 2007 w naszej szkole powstała druga pracownia komputerowa, wyposażona w nowe komputery połączone w sieć szkolną z pełnym orogramowaniem, laptop oraz rzutnik niezbędny do prowadzenia ciekawych zajęć. Pracownia ta posiada również skaner i drukarke laserową.
W roku 2015 dzięki przychylności pana wójta mgr Marcina Kiwiora nasza szkoła została wzbogacona o informatyczną pracownię multimedialną. Pracownia posiada 12 uczniowskich i 1 nauczycielski laptop. Całe wyposażenie umieszczone jest w mobilnej szafie z dostępem do prądu, dzięki czemu możliwe jest ładowanie baterii laptopów w czasie wolnym od zajęć. Pracownia mobilna służy uczniom na terenie całej szkoły podczas różnorodnych zajęć.
W grudniu 2015 roku wprowadzono nowelizacje ustawy z 2013 r. dotyczącej 6 – latków w szkole. W myśl przepisów, obowiązek szkolny obejmuje dzieci od 7 roku życia z prawem do rozpoczęcia edukacji szkolnej od 6 roku życia.
Na mocy Ustawy o zmianie Ustawy o Systemie Oświaty z 2016 roku wprowadzono reformę edukacji, która ma charakter ewolucyjny. Zmiany zapoczątkowane zostały w roku szkolnym 2017/2018 a zakończą się w r. szk. 2022/2023. Od 1 września 2019 r. w ustroju szkolnym gimnazjum nie będzie już funkcjonować. Nowy system wprowadził 8 – letnią szkołę podstawową zatem 1 września 2017 r. uczniowie kończący w r. szkolnym 2016/2017 klasę szóstą szkoły podstawowej stali się uczniami klas siódmych.
Nasza szkoła powróciła z dniem 1 września 2017 r . do nazwy Szkoła Podstawowa nr 1 im. Armii Krajowej.
W czerwcu 2019 roku wygasła struktura 3-letniego gimnazjum - naszą szkołę opuścił ostatni rocznik gimnazjalistów. W tym roku również do szkół średnich odszedł pierwszy rocznik ósmoklasistów.
Od 2 września 2019 roku dyrektorem szkoły została pani mgr Edyta Piotrowska.
Na funkcję wicedyrektora powołana została pani mgr Ewelina Wójtowicz.
Kolejni dyrektorzy szkoły w Szynwałdzie
- Władysław STAŃCZYK
- s. Karolina DEC
- Zofia DRZEWIECKA
- Stanisław TARCZOŃ
- Józef CHODZICKI
- Marian URYGA
- Józef BARWACZ
- Stanisław LIS
- Wanda HARASIUK
- Stanisława SIEMEK
- Edyta PIOTROWSKA (obecny dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej w Szynwałdzie)