Patron
W zamierzeniach Rządu miała być organizacją ogólnonarodową, ponadpartyjną, a jej Komendant Główny jedynym, upełnomocnionym przez Rząd dowódcą krajowej siły zbrojnej. Głównym zadaniem AK było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości przez organizowanie i prowadzenie samoobrony, przygotowanie armii podziemnej na okres powstania, które miało wybuchnąć na ziemiach polskich w okresie militarnego załamania Niemiec.
Struktura Armii Krajowej
- NACZELNY WÓDZ POLSKICH SIŁ ZBROJNYCH
- KOMENDANT GŁÓWNY
- KOMENDA GŁÓWNA (w jej skład wchodziły oddziały)
- Oddział I - Organizacyjny Oddział II - Informacyjno-Wywiadowczy
- Oddział III - Operacyjno-Szkoleniowy
- Oddział IV - Kwatermistrzostwa
- Oddział V - Łączności Operacyjnej
- Oddział VI - Biura Informacji i Propagandy
- Oddział VII - Finansów i Kontroli
AK od momentu jej powstania była organizacją masową, zwiększającą swe szeregi poprzez werbunek ochotników i kontynuowanie akcji scaleniowej,rozpoczętej przez Związek Walki Zbrojnej. W latach 1940 - 1944 do AK przystąpiły m.in.: Tajna Armia Polska, Polska Organizacja Zbrojna "Znak", Gwardia Ludowa, PPS-WRN, Konfederacja Zbrojna, Socjalistyczna Organizacja Bojowa, Polski Związek Wolności oraz częściowo Narodowa Organizacja Bojowa, Bataliony Chłopskie i Narodowe Siły Zbrojne.
Przygotowaniem i wykonaniem akcji sabotażowo-dywersyjnych i specjalnych zajmowały się autonomiczne piony wydzielone z GK AK: Związek Odwetu, "Wachlarz", i Kierownictwo Dywersji, pod nadzorem Kierownictwa Walki Konspiracyjnej, nastepnie Kierownictwa Walki Podziemnej. Innymi formami walki bieżącej były: organizowana na szeroką skalę akcja propagandowa wśród społeczeństwa polskiego, wydawanie prasy podziemnej np. "Biuletynu Informacyjnego", szerzenie dezinformacji wśród Niemców, wywiad wojskowy którego największym osiągnięciem było przejęcie i przekazanie do Anglii w sierpniu 1943 r. informacji o niemieckich pracach nad pociskiem V-1.
Wobec represji radzieckich i polskich służb bezpieczeństwa nie wszystkie oddziały podporządkowały się rozkazowi o demobilizacji. Powstały nowe organizacje konspiracyjne, np.Ruch Oporu Armii Krajowej (ROAK), Zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość". Żołnierze AK byli prześladowani przez władze komunistyczne, zwłaszcza w okresie "stalinizmu" wielu z nich skazano na karę śmierci (np. A.E.Fieldorfa "Nila") lub na wieloletnie więzienie.
Kolejni dowódcy AK.
do 30 maja 1943 Stefan Paweł ROWECKI "Grot" (1895-1944)
do 2 października 1944 Tadeusz KOMOROWSKI "Bór" (1895-1966)
do 19 stycznia 1945 Leopold OKULICKI "Niedźwiadek" (1898-1946)
Armia Krajowa w Szynwałdzie
W naszej miejscowości od wiosny 1941 r. również prowadzona była działalność konspiracyjna.Powołany został do życia pluton "Szymek" pod dowództwem Kazimierza Smolenia ps. "Sęp". W skład plutonu wchodziły trzy drużyny, którymi dowodzili kolejno: Władysław Smoleń - "Sowa", Józef Kantor - "Karo", Stanisław Micek-"Mika". Liczba zaprzysiężonych żołnierzy sięgała 80. W Szynwałdzie nie prowadzono akcji zaczepnych lecz działalność szkoleniową i zwiadowczą.Przygotowywano żołnierzy do ogólnonarodowego powstania przeciw okupantowi.
W wyniku hitlerowskich represji po tej akcji na terenie wsi rozstrzelano po wcześniejszych torturach Jana Kuska i Stanisława Kopacza. W miejscu, w którym dokonano egzekucji stoi pomnik ku czci wszystkich tych, którzy zginęli za Ojczyznę w okresie II Wojny Światowej.